Osnova razvoja kompanije jeste konstantno napredovanje u svim sferama organizacije kompanije, učešnja na tržištu kao domaćim tako i inostranim. Globalizacija kao fenomen 21. veka dovela je formiranja tržišnog igrališta na svim kontinnetnima. Veliki broj kompanija koje su poslovale u nacionalnim okvirima sada su bile pod pritiskom konkurencije koja je prevazišla svoje granice što je ostavilo dubok trag na ukupnu tržišnu situaciju na globalnom nivou. U ovom procesu, mnoge koompanije su pribegle zaličitim oblicima ujedinjvanja, zajedničkog finansiranja, investiranja na druga manje konkurentna tržišta itd.
Nastupi na inostrano tržište manifestovali su se standardnim formato u obliku izvoza ali je ubrzo postalo jasno da ovakav vid nastupa na inostrano tržište, naročito kada se posluje globalno, nije isplativo. Kompanije su zaljučile da sama logistika i proces distribujije robe sa jedne tačke planete na drugu odnosi ogromna sredstva i uvek postoji mogućnost da roba u procesu distibucije bude oštećena. Iz tog razloga, ali i iz mnogih drugih, kompanije su se okrenule davanju licenci, frašizingu, ugovornoj proizvodnji, zajedničkim ulaganjima, ulaganja u osavremenjavanje proizvodnog procesa ili pak preuuzimanje kompanija.
Tako razikujemo nevlasničko i vlasničko investiranje u inostranstvu, što je prikazano na slici 1.

Pre nastupa na inostrano stržište potrebno je analizirati situaciju na ciljnom tržištu, stanje u zemlji, političko uređenje, potencijalne konkurente, osnovne društveno moralne norme stanovništva (nema tržišne isplativosti prodavati npr svinjetinu u islamskim državama) i mnoge druge faktore koji mogu da utiču na tržišnu strukturu. Nakon procene rizika kompnija koja želi učešće na inostranom držištu primenjuje neki od metoda ulaska na isto.
Verovatno najvažnija stavka investiranja u inostrana tržušta jeste opravdanost investicije. Mulinacionalna kompnaija koja investira u određeni projekat ima za cilj da njeno ulaganje donese zaradu. Nivo zarade se prilagođava uslovima tržišta u zemlji u kojoj je vrši inesticija.