Tumačenje rezultata hemijske analize zemljišta veoma složen i odgovoran posao, jer ono određuje ne samo količinu već i vrstu đubriva, kao i vreme i način njihove primene. Otuda, da bi preporuka bila stručno izvedena, neophodno je dobro poznavanje zemljišta i klimata rejona na kome se vrši analiza zemljišta, kao i zahteva pojedinih sorti za određenim hranljivim elementima, kao i planiranog nivoa proizvodnje.
Treba napomenuti da je čovek svojim aktivnostima doveo do značajnog opterećenja površinskog sloja zemljišta otpadnim materijama koje se ne mogu razgraditi procesima samoprečišćavanja što dovodi do snižavanja (degradacije) kvaliteta zemljišta i poremećaja procesa koji se u njemu odvijaju. Negativne posledice ovih procesa se odražavaju na ekosistem u celini i na zdravlje ljudi koji žive u njemu. Stoga, sastav i kvalitet zemljišta predstavljaju vrlo bitne faktore koji utiču na zdravlje populacije.
Prilikom analize kvaliteta zemljišta najčešće se uzimaji površinski i dubinski uzorci. Površinsko uzorkovanje se vrši sa dubine od 5 do 10 cm, a srednji uzorak se dobija mešanjem pojedinačnih uzoraka sa raznih tačaka. Kod uzorkovanja po dubini, uzorkovanje se vrši cevastim bušilicama, a sama dubina uzorkovanja zavisi od cilja istraživanja.