SWOT analiza omogućava prepoznavanje pozitivnih i negativnih faktora koji utiču na ostvarenje strategijskih opredeljenja i daje mogucnost da se na faktore blagovremeno utiče, tj. da im se prilagode načini dostizanja strategijskih ciljeva.
SWOT analiza predstavlja metodu koja omogućava uspostavljanje ravnoteže izmedu internih sposobnosti i eksternih mogućnosti. Ona je skup analitičkih metoda kojima se uporeduju sopstvene snage i slabosti sa mogućnostima i opasnostima u okruženju.
SWOT analiza je jedna od instrumenata kojima se manager može poslužiti u kreiranju strategije. Ovo je kvalitativna analitička metoda koja kroz 4 faktora nastoji prikazati snage, slabosti, prilike i pretnje određene pojave ili situacije. Međutim, treba uzeti u obzir da se radi o subjektivnoj metodi.
Postoje dvа pristupa u analizi sredine i preduzeća mogu da koriste јеdаn ili oba u različitom stepenu integrisanosti. Prvi pristup је spolja – unutra ili mаkro pristup. To je šire gledanje na sredinu, stavljanje u fokus dugoročnih trendova, stvaranje alternativnih stanovišta ili scenarija buduće sredine i iz toga izvlačiti implikacije za postojeću i neposrednu poziciju preduzeća u granama u kojima obavlja svoju poslovnu aktivnost.
Drugi pristup је unutrа – spolja ili mikro pristup. On uže posmatra sredinu i stavlja akcenat na tekuća zbivanja u sredini. Ovo je osnova za predviđanje buduće sredine, na osnovu čega se izvlače implikacije za grane u kojima preduzeće obavlja svoju poslovnu aktivnost.
Postoje tri načina sagledavanja sredine. Prvi, skeniranje sredine, uključuje izučavanje eksterne sredine da se predvide promene u njoj, da se uoče i otkriju promene koje su u toku. Drugi, praćenje sredine, posmatra evoluciju trendova sredine, serije događaja i tokove aktivnosti. Treći, konkurentsko obaveštavanje pomaže preduzeću da razume svoju granu i identifikuje snage i slabosti konkurenata.
Predviđanje sredine – skeniranje, praćenje i obaveštavanje su bitni inputi za analizu eksterne sredine.