Preduzetnici su pokretačka snaga revitalizacije, transformacije i razvoja poslovne aktivnosti u svetu. Preduzetništvo je jezgro savremenog poslovanja jer upravo stalno rađaje i razvoj novih poslovnih poduhvata omogućava vitalnost trzisnoj privredi. Ključno pitanje savremene poslovne aktivnosti je da odgovori na izazove preduzetnicke i upravljačke aktivnosti u oblasti tehnologija i inovacija. Ključna promena koja se odvija u globalnoj ekonomiji odnosi se na promenu osnove konkurentske prednosti firmi i funkcija preduzetništva i menadžmenta. Jedan od ključnih zadataka savremenih preduzetnika i menadžera je pribavljanje, razvoj i alokacija organizacionih resursa. Tehnologija je resurs od najvećeg značaja za mnoge organizacije. Firme imaju uspešan konkurentski profil ukoliko nude nove, bolje i/ili jeftinije proizvode i usluge koje trzište i potrošači traže, a konkurenti ne mogu ponuditi.
U neoklasičnoj ekonomskoj teoriji preduzetnik se posmatra kao neko ko koordinira različite faktore proizvodnje, ali se njegova uloga u ekonomskoj aktivnosti ne smatra važnom. Zaključak ove analize je da se preduzetnistvo manje tretira espličitno kao posebna nastavna celina, a vise implicitno povodom razmatranja odredjenih tema kao što su preuzimanje rizika u uslovima neizvesnosti, inovacije, trzišna neravnoteža, investicije i ekonomsli rast.
Iako je davno nastalo preduzetništvo nije još dovoljno obrađeno u menadžment nauci i organizaciji. Ekonomska nauka razmatra preduzetništvo sa aspekta maksimiziranja efekta, što je potebno, ali ne i dovoljno. Preciznije analize pokazuju da je izostala potpunija obrada i istaživanje preduzetništva kao razvojne faze u organizovanju i realizaciji regulacionih procesa. Sa stanovišta evolucije usmeravanja i rukovođenja važno je to da je u novouspostavljenom transformaciononm procesu preduzetništvo postalo novi moćni instrument u povećanju uspešnosti. Kada se govori o preduzetništvo treba imati u vidu pre svega maštovitost, inovativnost, inicijativnost, znanje, obrazovanje, dinamiku, procenjivanje, predviđanje itd. Preduzetništvo se ne sme shvatiti kao vlasništvo nad biznisom, što se često u teoriji i praksi čini. Vlasništvo nije uslov za postojanje preduzetništva.
Preduzetnik i kapitalista nisu sinonimi, iako obojica funkcionišu na principima kapitala. Preduzetništvo nije ideološki pojam koji se vezuje za kapitalizam, razvijene tržišne privrede, već za sve društvene sisteme. Preduzetnik se vezuje i za male biznise, tj. one sisteme koji daju inovacije.
Ono što još treba istaći kao glavnu karakteristiku današnjeg preduzetništva je svakako i menadžment koji je doživeo ekspanziju u poslednjoj deceniji. Ono što ga karakteriše jesu preduzetnici menadžeri tj. visoko školovani preduzetnici čije su odluke inovativnost, liderstvo i harizma. Možda najbolji primer je Google koji je stvorio mladi menadžerski spoj i koji su za nekoliko godina od kancelarijice sa kompijuterima i idejom došli do multimilionske korporacije. Preduzetnički poduhvat danas predstavlja veliki izazov u svakom smislu a u isto vreme globalizacija i internet dozvoljavaju pojedincima i malim preduzećima da kreativnim i inovativnim rešenjima nađu svoje mesto u današnjoj hiperkonkurenciji. Ono što treba svakako istaći, to je sve veća važnost preduzetničkoh znanja, ljudskih resursa i čoveka uopšte. Ovakva ekonomska politika dovodi po značajnih promena u poimanju preduzetnika u preduzetničkih poduhvata uopšte. Konkuretnost takođe dobija jednu drugačiju normu, te se, ne uzimanje životne sredine i zdravlja potrošača kao nosioca proizvodnje, može značajno odraziti na konkurentnost a u velikom broju slučajeva do potpunog kolapsa preduzeća.