Društvena moć se analizira sa različitih aspekata – ekonomskog, političkog, psihološkog i antropološkog. U sociologiji moć se pretežno odredjuje prema stanovištu Maksa Vebera: izgledi jednog čoveka ili više ljudi da sprovedu svoju volju u nekom zajedničkom delanju, čak i uprkos otporu drugih koji u tom delanju učestvuju.
Pojedinac može da nametne svoju volju drugima u zavisnosti od ličnih osobina, prirode moći i uspostavljenih društvenih odnosa. Moć se može ispoljiti u mnogim sferama društvenog života i skoro svim društvenim odnosima (porodica, škola, do države). Da bi se ostvarila moć potrebna su joj sredstva. Danas je društveni položaj jedan od najznačajnijih izvora moći. Inače, izvor moći može biti lične (karakteristike pojedinca) ili društvene prirode. Društvena moć manje proizilazi iz ličnih osobina, već je u većoj meri društveno zasnovana i struktuirana i sa tog aspekta je po pravilu i jače izražena. Društvena moć je, manje ili više, ustanovljen sistem nejednakih mogućnosti pojedinaca i grupa u donošenju relativno značajnih odluka. Kako moć proističe iz društvene struktuiranosti, Veber je smatrao da su klase, staleži i partije pojave raspodele moći u okviru jedne zajednice.
Marks polazi od klasne podele kao izvora moći, odnosno po njemu je ekonomska osnova i vlasništvo nad proizvodnim snagama temelj dominacije vladajuće klase. Potekla iz ekonomskih odnosa, ova moć se proteže i na ostale oblasti društvenog života (politika, zakonodavstvo...).
Pored svojine, tj. bogatstva, postoje i drugi izvori moći. Vlast, kao izvor političke moći, je legitimna moć jer je institucionalizovana i obavezujuća i raspolaže sredstvima prinude. Izvori moći su i društvene ustanove, organizacije i društvene grupe, jer su od značaja za funkcionisanje čitavog društva. Najznačajnije su države i političke organizacije jer je u njihovo delovanje ugradjena društvena moć zaštićena pravnim normama. Njihova društvena moć se manifestuje ne samo u sprovodjenju odluka, već prevashodno u prirpemi i donošenju odluka. Statusna moć je povezana sa društvenom struktuiranošću i potiče od mesta koje pojedinac zauzima u društvu. Jedan od oblika društvene moći je i autoritet, koji može proisticati iz ličnih osobina čoveka ili od položaja u društvenoj hijerarhiji. Možda najznačajniji oblik uspostavljanje društvene moći u svetu jeste politička moć. Politika je bila i ostala društveni fenomen koji ima za cilj povećanje moći pojedinca ili grupe koristeći se idejom, rečima i poverenjem društva.