Odluke koje se odnose na međunarodno poslovanje u mnogim slučajevima su trajnijeg karaktera i samo na dugi rok se mogu promeniti ili korigovati.
Posebno su dugoročne odluke koje se odnose na međunarodno poslovanje vezane za visok stepen neizvesnosti. Veoma je bitno raspolagati maksimumom pouzdanih i relevantnih informacija. Međunarodno strategijsko planiranje predstavlja kombinaciju strategijskog i međunarodnog planiranja. Strategijski plan se izrađuje polazeći od ciljeva preduzeća, uslova koji dominiraju u međunarodnom okruženju i analize mogućih alternativnih strategija.
Prilikom analize teorija međunarodne trgovine polazi se od teorije apsolutnih prednosti A. Smitha, koja je neposredno vezana za međunarodnu podelu rada. A. Smith dolazi do zaključka da bi bilo nerazumno za jednu zemlju da proizvodi ona dobra koja može da jeftinije nabavi iz drugih zemalja u razmenu za svoje proizvode.
U uslovima slobodne trgovine koja omogućava da se svaka zemlja specijalizuje u onoj vrsti proizvodnje za koju postoje najpovoljniji uslovi. Smithova teorija se zasniva na radnoj teoriji vrednosti - proizvodi vrede onoliko koliko je u njima inkorporirano društveno potrebnog rada i u toj razmeri se i razmenjuju na tržištu. A. Smith je nerealno pretpostavio potpunu mobilnost faktora proizvodnje.