Kontrola marketing aktivnosti je sistemosko i kritičko preispitivanje planskih odluka i efikasnosti funkcioniranja organizacije. Racionalnost planskih odluka ogleda se u rezultatima marketing aktivnosti. Kontrola se ne ograničava na konstatovanje iskrslih problema ili devijacija od planskih odluka već na ustanovljenje stvarnih uzroka problema i devijacija.
Na osnovu analize trebaju proizaći predlozi za korektivnu akciju. Neophodno je postojanje preciznih standarda da bi kontrola bila efikasna.
Svrha kontrole je da se proveri i osigura da ostvareni rezultati budu u skladu s namerama marketing aktivnosti (ciljevima i strategijama). Pretpostavka je da se može doći do pouzdanih informacija o rezultatima marketing aktivnosti. Informacija treba omogućiti uvid ne samo u pojave već i u uzroke rezultata marketing aktivnosti. Kontrola znači da preduzeće ne želi prihvatiti rezultate poslovanja koji su ispod datih standarda poslovanja i da se na rezultate može uticati korektivnom akcijom.
Planiranje i kontrola marketing aktivnosti su usko povezani i jedno drugo uslovljavaju. Efikasno ostvarenje planova je merilo za uspeh kontrole. Informacije kontrole omogućavaju racionalniji pristup ostvarenju marketing planova tzv. povratna sprega je sposobnost podešavanja budućih odluka na osnovu sagledavanja rezultata dosadašnjeg poslovanja. Kontrola ima za svrhu da omogući korektivnu akciju ako se mogu kontrolisati faktori od kojih zavisi ostvarenje postavljenih ciljeva i formuliranje strategija i planova.
Ukoliko ih organizacija ne može kontrolisati mora se prilagođavati korigirajući ponekad ne samo strategije i planove već i ciljeve.
Kvalitativna analiza treba prethoditi kvantitativnoj u procesu kontrole. Prvo se analiziraju ciljevi i strategija pa tek onda plan i programi, postupci i metode. Na osnovu dobro izvršene kvalitativne analize moguće je izvršiti preciznu kvantitativnu analizu. Takvim postupkom su obuhvaćeni svi relevantni faktori od značaja za ocenu racionalnosti marketing aktivnosti preduzeća.
Plan marketinga je direktiva za koordinirano obavljanje marketing aktivnosti i instrument kontrole. Planiranje i kontrola moraju biti povezani. Kontrola izvršenja plana marketinga mora otpočeti čim je preduzeće u mogućnosti da sagleda određeni vremenski period na koji se plan marketinga odnosi. Neophodno je organizovati kontinuirano izveštavanje o ostvarivanju plana marketinga na osnovu operativne evidencije i statistike i računovodstva i permanentno uspoređivanje planskih zadataka sa ostvarenim rezultatima. Pri tome izveštaj o ostvarenju plana treba da sadrži iste podatke, po istim kriterijumima kao što su bili dani u planu marketinga. Na osnovu analize ostvarenja plana s jedne strane i podataka dobivenih od analize tržišta (o kretanju potražnje) i sektora proizvodnje i financija s druge strane, preduzeće može vršiti neophodne blagovremene korekcije i eventualnu reviziju plana marketinga.
Kod nekih marketing aktivnosti potrebna je kontrola i u kraćim vremenskim intervalima. Ne sme se samo vršiti uspoređivanje planskih zadataka i ostvarenja, već se mora ulaziti u razloge eventualnih devijacija. Ako su pogrešne pretpostavke, odnosno podaci na kojima se plan zasnivao, neophodno je menjati metode informiranja ili izvore podataka.