Sigurnost i bezbednost će biti važni zahtevi za buduće sisteme u svim oblastima njihove primene. Sa porastom složenosti i međusobne povezanosti ovih sistema kao i njihove sveprisutnosti u svim aspektima naših života oni postaju najvažniji zahtev za uspeh svake inovacije.
Što više sistema bude bilo direktno povezano sa ljudima i što više bude bilo uticaja na njegovu okolinu, to će sigurnost biti sve važnija. Ona se neće odnositi samo na određene aplikacije kao što su požarni alarmi ili upravljanje procesom, već će biti neophodna u arhitekturi mnogih aplikativnih oblasti. Posebna pažnja mora da se obrati na funkcionalnu sigurnost i „nove modalitete ponašanja", pošto će okruženja u kojima će uređaji raditi biti heterogena i zasnovana na sistemu višestrukih dobavljača. Testiranje sistema sa kritičnom bezbednošću biće glavni problem koji će kombinovati eksperimentalne i rezultate zasnovane na simulacijama. Delovi koji su podložni greškama i formalni model pouzdanosti su ključne teme koje dovode do ukupnog modela pouzdanosti.
Sigurnost će takođe biti sveprisutna pošto će novi embedded sistemi s jedne strane ući u privatni prostor do nepoznatog stepena, a sa druge strane će učiniti ove informacije dostupnim kroz veliki spektar javnih mreža. Izazovi će biti usmereni ka kombinovanoj interakciji ljudi i mašina, održavanju i konfiguraciji, ad-hoc kapacitete i efikasnosti malih embedded sistema kao što su senzorski čvorovi. Pored toga, problem ažuriranja sigurnosnih sistema biće veliki izazov naročito za većinu novih malih embedded sistema bez direktne interakcije korisnika.
Posebne karakteristike embedded sistema proizilaze iz njegove prirode. Oni bi trebalo da budu pouzdani, rad u realnom vremenu (real-time aplikacije). Ugrađen je kao deo kompletnog uređaja, koji često uključuje hardver i mehaničke delove. Često, čovek-mašina interfejs nije uključen, što ga čini „nevidljivim" unutar šireg okruženja.
Činjenica da se približno 98% svih proizvedenih procesora koristi u embedded aplikacijama nije toliko poznata. U svetu, do 2010, postoji više od 16 milijardi korišćenih embedded uređaja. Vrednost dodata krajnjem proizvodu uz pomoć embedded softvera je mnogo viša od cene samog uređaja.