Danas mnoge organizacije naglašavaju pojam grupe. Grupe postaju suštinske jedinice u mnogim organizacijama. Istraživanja su potvrdila da su grupe mnogo efikasnije u rešavanju problema i uče mnogo brže nego svaki pojedinac zasebno. Pored toga istraživači nalaze i mnogo osoba –pojedinaca članova grupa, koji su zadovoljni načinom na koji njihove grupe funkcionišu. Uspešni timovi su najčešće sastavljeni od osoba koje su unutar svoje organizacije uspešne, ali njihov pojedinačni uspeh ne garantuje uspeh tima.
Kod nas mali broj menadžera a pogotovo zaposlenih ima obuke ili znanje o načinima formiranja, rukovođenja i unapređenja timskog rada. Pored toga kod nas preovladava mišljenje da su grupe najčešće ne efikasne, sa dosta konflikta, smanjenom odgovornošću i da nama ne odgovara ( kao pametnim induviduama ili sposobnim ljudima ) timski rad. Po našem iskustvu istina je da mi nismo naučeni – od detinjstva pa preko školovanja a kasnije i na poslu da kvalitetno radimo u timu te ne treba da čudi da su mnogi prosto zaplašeni od grupa ili pesimistični u vezi sa njihovom vrednošću. Mnogi od nas se osećaju udobnije kada imaju posla sa pojedincima nego sa grupom. Naši instinkti bi u ovom slučaju mogli da budu zaista tačni. Realno iskustvo u grupama navodi nas na zaključak da su grupe sa kojima smo bili u kontaktu bile neefikasne, konfuzne i frustirajuće. Kod većine odbojnost u ogledalu našeg iskustva grupe doprinosi i period kada smo bili deca.
Međutim kada grupa funkcioniše dobro (bez obzira na to da li je to radna grupa, sportski tim, gupa prijatelja, orkestar...) grupna dinamika i osećaj pripadanja mogu da iznesu na svetlo ono što je najbolje u nama. Polazna osnova uspešnih radnih grupa je da ne sputava idiivdualnost već naprotiv svakom članu omogućava veću kreativnost i doprinos.
Grupa može da olakša rešavanje problema i poboljša kreativnost, generiše razumevanje, prihvatanje, podršku i lojalnost. Takođe može da uveća moral, obezbedi vezivanje (kompanijsku pripadnost), poveća samopoštovanje, pomogne stvaranju konsenuusa i sigurnosti. Mi smo svi imali nekoliko iskustava participacije u grupi koja nam je pomogla da dostignemo nivo za koji smo mislili da je nemoguće dostići. Čak i ljudi koji imaju veoma izraženu antipatiju prema grupama i grupnom radu, ponekad kažu da im je neki aspekt iskustva u grupnom radu bio od izuzetnog značaja u njihovom životu. Dakle grupe mogu da budu divne i grozne, produktivne ili da stagniraju, impresionirajuće ili dosadne, konformističke ili kreativne. U našem svakodnevnom životu, kada grupa ne zadovoljva naše potrebe, mi najčešće izađemo iz nje. Ali u našem poslovnom okruženju, ovo najčešće nije slučaj.
Mi moramo da razvijemo veštine kako bi obezbedili da da grupa kojoj pripadamo bude efektivna. Isti je slučaj bilo da smo u grupi u kojoj se nalazimo lider ili da smo samo član grupe. Važno je da razvijemo razumevanje za timski rad i shvatimo šta je ono što razdvaja efikasnu od neefikasne grupe. Treba da razvijemo veštine i alate da znamao kada je grupa efikasna a akada nije pre nego što je isuviše kasno kako i kako da napravimo korektivne akcije u vezi promena koje želimo. Grupa ima potrebu za eveluacijom svog procesa kao brigu o dobijenom zadatku.