Rekreacija, danas, ima mnogo značajniju ulogu za društvo uopšte u odnosu na prethodnu deceniju. Razlog ovakvog odnosa prema rekreaciji je upravo fenomen Interneta i uopšteno sve manje pokretljivosti ljudi. Ono što se mora istaći i preduprediti svakako je dečji razvoj i sve veća neaktivnost dece koja ima za posledicu povećanje broja deformiteta kod dece. Trčanje kao sportska rekreacija je svakako idelna aktivnost za predupređivanje ovih problema.
Pored toga, treba istaći da obrazovno - vaspitnu komponentu u sportskoj rekreaciji i odgovarajuću uzrasnu dinamiku. To znači da u pojedinim periodima dečjeg razvoja za svakog pojedinca jeste najznačajnija obrazovno-vaspitna vrednost sportske rekreacije a za tim sledi i aktivnost kao ništa manje bitan faktor. Odrazovno - vaspitne funkcije sportske rekreacije nisu znači ništa manje značajne, nego samo imaju svoju specifičnost u odnosu na slične funkcije u područjima edukacije sporta.
Deca lakše izvršavaju aktivnosti koje su im zadate u rekreativnoj nastavi jer postoji veća doza slobode u radu. Ovo je konstatacija za analizu jer iskazuje potrebu za promenom školskog programa rada sa decom. Prilikom planiranja aktivnosti potrebno je obezbediti sticanje neophodnih iskustava aktivnim učešćem svakog učenika kao i ostvarivanje odnosnog načela da svaka situacija treba da ima određene vaspitne efekte.
Sadržajno se svi oblici programa sporste rekreacije sa emementima trčanja mogu svrstati u četri uža područja: sportsko - rekreativne, sportsko - takmičarske, sportsko - revijalne, i edukativne aktivnosti. Svaka od navedenih aktivnosti dobija suštinsko obeležje sportske aktivnosti tek na osnovu sadržaja rada i načina na koji se one realizuju. Da bi se ostvarila uspešna realizacija planiranih aktivnosti potrebno je decu uvesti u rekreativnu aktivnost vežbama koje podstiču i pripremaju telo za trčanje a nakon toga ih uvesti u aktivne elementarne igre sa aspektima trčanja koje dece nalaze interesantnim i lako se motivišu za njih. Završne aktivnosti najčešće su tamičarskog karaktera sa deci dobro poznatim sportskim igrama kao što su košarka ili fudbal. Značajna aktivnost, koju nikako ne treba izostaviti, kada se organizuje rekreativna nastava ili bilo koji oblik rekracije za decu jeste i upoznavanje sa okolinom, koja je, vezano za temu rada, moguće organizovati kroz kros, smanjenog intenziteta, tako da deca mogu bez većih poteškoća da savladaju zadatu aktivnost a u isto vreme i da imaju interakciju sa svojom okolinom.