Organizacija može ostvariti konkurentsku prednost ako ostvari i održava značajno niže troškove u odnosu na suparnike u industriji. Najniži troškovi u industriji daju povlašten status poduzeću: omogućuju mu postavljanje nižih cena od konkurenata i postizanje većeg tržišnog udela, ili veće profite pri prodaji po prosečnoj industrijskoj ceni.
Troškovi moraju postati središte upravljačkih aktivnosti organizacije. Imati niže prosečne troškove od konkurencije znači uspešno upravljati i nadzirati sve izvore i pokretače troškova u lancu vrednosti orgnizacije, što nije nimalo lagan zadatak. Posebno treba razmotriti generatore troškova koji proističu iz veza i odnosa pojedinih aktivnosti u procesu stvaranja vrednosti. Zahteva se čvrst nadzor i praćenje nad svim troškovnim segmentima. Troškovno budžetiranje javlja se kao nužnost, kao i uključenje svih zaposlenih u ostvarivanju efekata nadzora nad troškovima.
Troškovna prednost organizacije proizilazi iz efikasnijeg obavljanja aktivnosti u lancu vrednosti od konkurenata. Menadžment organizacije mora pomno istražiti i pregledati svaku troškovnu aktivnost i identifikovati izvore troškova. Cilj je smanjenje troškova u svakoj poslovnoj aktivnosti, razmatrajući najbolje načine obavljanja aktivnosti i biti preduzetnički kreativan u smanjivanju i izbacivanju pojednih poslovnih aktivnosti u lancu vrednosti predzeća.
Međutim preduzeće koje teži troškovnoj efikasnosnti ne sme da zaboravi osnovne poslulate uspešnog preduzeća tj. ne sme izgubiti iz vida svoj asortiman i njegovu raznovrsnost, ne sme zaboravi kvalitet i upotrebljivost proizvoda i naravno ne sme zaboraviti zadovoljstvokupca. Ako organizacija može da postigne niske troškove i njihovu kontrolu i održi konstantu kvaliteta i zadovoljstvo kupaca, sigurno će biti konkurentno na razvijenom i slobodnom tržištu.