Životna sredina je okolina u kojoj organizacija radi, uključujući vazduh, vodu, zemljište, prirodne resurse, floru, faunu, ljude i njihove međusobne odnose (JUS ISO 14001). Zaštita životne sredine podrazumeva skup različitih postupaka i mera koji sprečavaju ugrožavanje životne sredine s ciljem očuvanja biološke ravnoteže. Napredovanjem tehnologije i industrije, zagadjenje životne okoline je postalo sve intenzivnije, a posledice se osećaju godinama unazad. Svest o posledicama zagadjenja je prisutna, ali ne u potrebnoj meri da bi zagadjivači smanjili emisije štetnih materija i racionalnije koristili resurse.
U razvijenijim zemljama, očuvanje životne sredine se postiže sprovođenjem zakona i obaveznih standarda,kao i konstantnim pritiskom civilnog društva na interesne grupe. Ekološka odbrana, dakle, predstavlja trajnu obavezu svih članova društva.Činjenica je da zdravlje, životna sredina i socijalni uslovi predstavljaju kompleks oblasti i problema koji su u stalnoj interakciji. Stoga svaki poremećaj ravnoteže životne sredine dovodi i do poremećaja u društvenim odnosima,.
Na kvalitet životne sredine utiču način na koji se koriste materijali, proizvodi i energija, kao i proizvodni procesi, proizvodi i usluge koji izlaze iz tih procesa. Zbog nedostatka efektivne kontrole nad ovim uticajima dolazi do gubitka prirodnih resursa, nestanka biljnih i životinjskih vrsta i staništa, degradacije kvaliteta vazduha, vode i zemljišta.Ekološki problemi današnjice izazivaju globalnu spiralu posledica,što svedoči o jedinstvu biocenoze.Emisija gasova u razvijenim ekonomijama dovodi do zastrašujućih globalnih konsekvenci,čak i do oružanih konflikata u zemljama pogođenim dezertifikacijom obradivog zemljišta (Darfur). Svetska zajednica je krajem sedamdesetih godina došla do zaključka da se čovekov opstanak i njegova civilizacija može i mora obezbediti putem održivog razvoja. Održivi razvoj predstavlja razvoj koji ne ugrožava biosferu - ekološki fundament opstanka naše civilizacije.Održivi razvoj se može efikasno sprovesti ukoliko se ovaj koncept na odgovarajući način ugradi u sve organizacione sisteme,kako kompanija,tako i same države.
Korporativni standardi životne sredine, a najpre serija standarda ISO 14000 ekološkog menadžmenta, stvoreni su za definisanje smernica u rešavanju globalnih ekoloških problema.