U procesu donošenja poslovno-finansijskih odluka polazi se od prethodno utvrđenih ciljeva preduzeća. Bazična pretpostavka racionalnog upravljanja preduzećem su informacije. Informacije mogu da budu nekvantitativne i kvantitativne, a kvantiativne se dublje diferenciraju na finansijske informacije (računovodstvene) i nefinansijske informacije. Od ključnog značaja za menadžment preduzeća jeste da identifikuje odgovarajući informacioni sistem, koji treba da obezbedi pouzdanu informacionu osnovu za poslovno-finansijsko odlučivanje. U determinisanom informacionom sistemu računovodstvo ima nezamenljivu funkciju.
Poslovni informacioni sistem čine sledeći podsistemi: 1.) Menadžment informacioni sistem, 2.) Računovodstveni informacioni sistem, 3.) Marketing informacioni sistem, 4.) Kadrovski informacioni sistem i drugi.
Dve osnovne funkcije računovodstveng sistema su: (1) funkcija polaganja računa i (2) funkcija upravljanja
preduzećem.
Prva funkcija je u nadležnosti finansijskog računovodstva koje je prevashodno orijentisano ka zadovoljavanju potreba eksternih korisnika, odnosno, fokusirano je na finansijsko komuniciranje preduzeća sa okruženjem. Posmatrano sa metodološkog aspekta, poznata je činjenica da se finansijsko računovodstvo zasniva na tehnici dvojnog knjigovodstva. Dvostruko posmatranje ekonomskih kategorija je osnovna karakteristika dvojnog knjigovodstva. Druga funkcija je u nadležnosti upravljačkog računovodstva koje je usmereno ka zadovoljenju potreba internih korisnika, u prvom redu menadžera u preduzeću. Menadžerima su finansijske (računovodstvene) informacije neophodne za donošenje različitih tipova poslovno-finansijskih odluka. Upravljačko računovodstvo je fokusirano na planiranje, vođenje i kontrolu poslovnih procesa u preduzeću.
Završnu fazu procesuiranja podataka u računovodstvu predstavljaju finansijski izveštaji. Oni su nosioci računovodstvenih informacija i osnovni alat za finansijsko komuniciranje preduzeća sa zainteresovanim korisnicima izvan preduzeća. U svojoj osnovi, finansijski izveštaji predstavljaju ključni izvor informacija o finansijskoj poziciji entiteta na kraju perioda, o ukupnom rezultatu entiteta za period i o tokovima gotovine entiteta, a upotrebljavaju se za donošenje ekonomskih odluka širokog kruga korisnika.
Računovodstveni sistem neophodno je organizovati tako da se kroz računovodstveni informacioni sistem koji prikuplja i obrađuje podatke sa područja računovodstvenog planiranja, evidentiranja, kontrole i analize, generišu validne, blagovremene i kvalitetne informacije [3]. Kvalitativne karakteristike finansijskih informacija jesu: razumljivost, uporedivost, relevantnost i pouzdanost. Suštinski kvalitet informacija publikovanih u formi finansijskih izveštaja jeste da one treba da budu razumljive za korisnike - različite interesne grupe. Merenje i prikazivanje finansijskih efekata sličnih transakcija i drugih događaja moraju da se obave konzistentno za celokupno preduzeće, njegove delove, u istom obračunskom periodu i konzistentno sa ostalim preduzećima. Informacija je relevantna kada utiče na ekonomske odluke korisnika u smislu da im pomaže da evaluiraju poslovne događaje i vrše korekcije ranijih evaluacija.
Na relevantnost informacija utiče značajno i materijalnost kao tačka preseka (i)relevantnosti informacije. Informacija je pouzdana kada ne sadrži materijalne greške, kada je precizno iskazana i kada korisnici na nju mogu da se oslone u procesu ocenjivanja finansijskih performansi i donošenja poslovno-finansijskih odluka. Računovodstveni informacioni sistem (eng. Accounting Information System - AIS) predstavlja osnovu informacionog sistema preduzeća za izveštavanje internih i eksternih korisnika. U tom smislu, predstavlja platformu za odlučivanje menadžerima preduzeća.