Prostitucija(od latinske reči “prostituere“ koja znači “javno izlagati“) je prodavanje seksualnih usluga za novac ili neku drugu uslugu (zapošljavanje, rešavanje problema i dr.).
Tako se pod pojmom prostitucije podrazumeva pojava svođenja seksualnog života na robno-novčani odnos.
Prostitucija je“oblik društvene delatnosti“ pod kojim se podrazumeva “prodaja tela i ljubavne veštine radi pribavljanja materijalne koristi“. Dakle,to je pojava koja se ne može odvojiti od pojave robe u razvoju ljudskog društva, tako da se može reći da je njena osnova pre svega ekonomskog karaktera.
Prostitucija je “trgovina seksualnošću“ gde seksualnost ima svoju upotrebnu vrednost(koja odražava svojstvo, tj.kvalitet tela kao robe) i prometnu vrednost (koja zavisi od položaja robe na tržištu). Ono što je karakteristično za prostituciju nije samo prodaja seksa ,nego i prodaja ljudskog dostojanstva tj.ljudskosti.
Prostitucija je dakle, povezana sa robno-novčanim odnosima i tržišnom privredom iako u njoj mogu da budu prisutni i drugi motivi bavljenja prostitucije. Ali, najčešće su oni povezani sa novcem. U tom pogledu treba reći da je prostitucija stara društvena pojava (“najstariji zanat na svetu“).
Smatra se da prvi podatci o prostituciji potiču hiljadu i pet stotina godina prije naše ere i da se odnose na“Hramsku prostituciju“u Vavilonu. U Sumerskom gradu Uruku su nađeni tragovi javnih kuća. Solon je petsto devedeset i četvrte godine pre nove ere nastojao da ozakoni javnu prostituciju u Atini te je otvorio prvu javnu kuću (Lupanarija) sa posebnim propisima ponašanja (npr.prostitutke su nosile kratke tunike kako bih se mogle razlikovati od ostalih žena). U feudalizmu su postojale i “pokretne javne kuće“. Prostitutke koje su pratile vojnike u njihovim ratnim pohodima te se, tada, kao poseban problem postavila zdravstvena zaštita od polnih boleti.
Upravo polazeći od toga, u doba Francuske revolucije će biti donesen cenovnik o uslugama prostitutka a zatim i pravni propisi o zaštiti “javnog morala“ i uređenju javnih kuća, kao i o udaljavanju javnih kuća od hramova, spomenika, državnih zgrada i škola.
Danas se može reći da je prostitucija sa jednog aspekta društvena devijacija ili pak sa druge strane „posao kao i svaki drugi“, čiji se „zaposleni“ bore za zakonsko pravo rada (Internacional Union of Sex Workers[1]).
[1] http://www.iusw.org/2010/10/sex-workers-stand-up-for-rights