Kultura ponašanja koju osoba poseduje u svom privatnom životu, sa određenim dopunama i korekcijama jeste ona koju treba da zadrži i u poslovnom okruženju. Pojedinac sa svojim ličnim kvalitetima i sposobnostima u kontaktu sa kolegama iz zajednice u kojoj radi čini da to preduzeće ili firma
dobiju epitet profesionalne ustanove, a njeni članovi status saradnika koje partneri i klijenti priželjkuju i ujedno preporučuju drugima.
Način ponašanja, maniri, ophođenje sa ljudima, mogu da predstavljaju kako most tako i prepreku u komunikaciji. Dobri maniri predstavljaju visok stepen samokontrole. Kontrola je znak zrelosti, prisebnosti, znak razumevanja i poštovanja drugih. Ponašanje ima: psihološke, socijalne i motorične karakteristike. Na ponašanje utiče socijalni momenat- način vaspitanja, bračni partner, poslovni saradnik, izbor prijatelja, samo okruženje. Motorika ima veoma važnu ulogu u ponašanju odnosno znaci položaja tela, držanje, stav. Ponašanje je i veština postizanja kompromisa i mogućnosti uspostavljanja korektnih odnosa sa većinom ljudi.
Znaci nervoze, kao što su pročiščavanje grla i uzdisanje, veoma lako se prepoznaju. Rastuću nervozu prepoznajemo po kunzumaciji cigareta, zveckanju ključeva ili novčića u džepu, klimanju ili okretanju u stolici, kršenju ruku. Suptilniji znaci nervoze su "bušenje" noktima po jagodicama, dodirivanje ušiju ili odeće tokom sedenja, pokrivanje usta prilikom počinjanja rečenice ili izbegavanje pogleda tokom razgovora. Ponekad se to tumači kao sumnjičavost. Nepoverenje u sagovornika se može iskazati naginjanjem tela napred ili nazad, ili okretanjem stopala u pravcu izlaska iz prostorije. Suptilniji oblici sumnjičavosti su brzi pogledi sa strane, dodirivanje nosa ili igranje sa dugmetom dok je osoba u odlasku.
Oblačenje i moda su tokom poslednje decenije postali svojevrstan diktat. U poslu još uvek važi pravilo konzervativizma, a ima i drugačijih pristupa. Ukoliko pisani kodeks ne postoji, sledite način oblačenja i ponašanja svoje okoline. Ako imamo sastanak van firme trebada saznamo što više o stilu oblačenja i imidžu te firme. Treba se obući slično pravilima oblačenja u toj sredini. Lakše će nas prihvatiti u tom slučaju. Uvek treba biti uredan, opeglan, u skladu sa pravilima lepog oblačenja