Termin „umetnost" često se koristi za označavanje vizuelnih umetnosti, posebno slikarstva. Time kao da se naročito želi da se istakne ideja da je predstavljanje od posebnog značaja u umetnosti. Premda je tačno da je veliki deo vizuelne umetnosti predsta-vljačke prirode, ipak je reprezentacionalizam, odnosno verovanje da predstavljačka preciznost ima izuzetan značaj ili vrednost, pogrešan, čak i kad je reč o slikarstvu. Predstavljanje je sredstvo, a ne cilj u umetnosti. Ciljevima kojima predstavljanje stremi može se stremiti i na druge načine, oni se zapravo mogu ostvarivati i apstraktnim slikarstvom. Ono što je bitno jeste vrednost ili značaj tih ciljeva. Jedan od njih jeste da se istakne samo vizuelno iskustvo, ali slikarstvo može i da prevazide granice čisto vizuelnog.
Donekle je iznenađujuće to što nam ono može ponuditi slike koje uspevaju da uhvate i osvetle ono što nije vizuelno - na primer, emotivna stanja ili karakter. Ono što slikarstvo nije u stanju da učini jeste da slikovno predstavi dinamiku narativnog niza. Film, premda je takode vizuelna umetnost, uspeva upravo tamo gde slikarstvo doživljava neuspeh. Film raspolaže sredstvima kojima može da konstruiše i pokaže dinamične vizuelne slike, i na taj način prevazide ograničenja statične vizuelne slike. Slabost filma pak proističe iz činjenice da je film multimedijalna umetnost, što znači da je gotovo nemoguće da bude rezultat delovanja jednog rediteljskog uma. Zbog toga je film sklon fragmentarnosti. Transcendentnost one vrste koju film omogućava, ali takva da ostaje pod kontrolom jednog autora, moguća je, čini se u književnosti.
Vizuelne umetnosti su umetnosti čiji se proizvodi doživljavaju putem vida, okom. Ove umetnosti se još nazivaju i likovnim umetnostima. U nijh spadaju slikarstvo, vajarstvo i primenjene umetnosti. Ciljevi likovnih umetnosti su od estetskog značaja, a njihova dela su dekorativnog karaktera. Primenjene umetnosti uzimaju upotrebne predmete i dekorišu ih, ne uzimajući mnogo obzira prema stvarnoj funkciji predmeta.
Da bi smo razumeli vizuelnu umetnost, njpre je potrebno reći nešto o samoj umetnosti i umetniku kao stvaraocu umetničkog dela, umetničkom sudu i razumevanju umestnosti od strane postmatrača.
O pravom razumevanju umetnosti, pravom umetničkom sudu može biti govora samo onda ako se razumeanje, prosuđivanje umetničkog dela odnosi na njegov bitni sadržaj. Umetnost je veoma javna stvar i predmet vrlo širokog interesovanja. No to interesovanje se nipošto ne koncentriše isključivo na njen bitni sadržaj, a način posmatranja, prosuđivanja kojima umetnička dela podležu, često pokazuje interesovanje baš za nebitne strane. Sve dok se to dešava svesno i sa uviđanjem da je tako, iz toga ne proističe nikakva šteta. No ako nedostaje jasan i strog dar razlikovanja između bitnog sadržaja umetničkih dela i njihovih sporednih strana i odnosa, onda iz toga lako proizlazi obmana o suštini razumevanja umetnosti i postaje mogućno da se govori o takvoj suštini tamo gde bitni sadržaj umetnosti još uopšte nije učinjen predmetom razmatranja.