Ekonomija je nauka koja proučava kako društva raspodeljuju svoje retke resurse sa ciljem zadovoljenja ljudskih potreba za proizvedenim robama i pruženim uslugama. Resursi su retki, oskudni, ograničeni. Retkost znači da društvo ima nedovoljne i oskudne resurse i da, zbog toga, nije u stanju da obezbedi sve potrebne robe i pruži sve usluge koja bi svi željeli. Zakon retkosti, oskudnosti, je u suštini ekonomske nauke. Resursi, faktori proizvodnje, inputi, rad, kapitalna dobra i prirodni resursi (sirovine, minerali, šume…) omogućavaju društvenu proizvodnju robe i pružanje usluga, koji se raspodeljuju članovima društva.
Ekonomski sistem čine pojedinci, domaćinstva i preduzeća (ekonomski ili privredni subjekti ili akteri). Ekonomija proučava kako domaćinstva i preduzeća donose odluke (kako se ponašaju): šta kupuju, koliko kupuju, kako raspoređuju stečeno, koliko štede, kako investiraju ušteđevinu; kako međusobno utiču jedni na druge… Rezultati ekonomije zavise od ponašanja privrednih subjekata (pojedinaca-domaćinstava i preduzeća), od toga kako oni donose svoje individualne odluke i od njihovog međusobnog uticaja.
Mikroekonomija proučava ekonomske zakonitosti u ponašanju preduzeća i domaćinstava kao privrednih subjekata, sa stanovišta troškova proizvodnje, formiranja i raspodele profita i akumulacije, formiranja cena, proizvodnje i distribucije roba i usluga kao i donošenje odluka o upotrebi određenih proizvodnih resursa, odnosno samo ekonomsko područje delovanja, (poslovnih aktivnosti), preduzeća, domaćinstava i pojedinaca tj. proizvođača i potrošača.