Iz svega navedenog možemo zaključiti da je za menedžment, marketing i preduzeće veoma bitan proces koji koji navodi potrošača na kupovinu. Pošto je svrha jednog preduzeća njegova proizvodnost i naravno prodaja te rebe kao izvor egzistencije, marketing tj. menadžer marketinga odgovoran za prodaju, ili tim, mora izvršiti i vršiti stalne provere i procenjivanje tržišta potrošača tj. mora osluškivati njihove želje. Proces navođenja kupca na kupovinu može biti različit tj. ima mnogo različitih shvatanja želja kupca i načina na koji vrše kupovinu kao što i sami kupci imaju svako svoje ubeđenje o proizvodu i njegovoj korisnosti.
Kupci proizvodnih dobara i usluga su racionalno motivisani u kupovini. Ponašaju se profesionalno i kvalifikovano. Dobro su informisani o proizvodima i uslovima kupovine (nabavke). Preduzeća kao potrošači ne kupuju proizvode i usluge u svrhu sopstvene potrošnje ili korišćenja. Kupuju ih radi dalje proizvodnje, obavljanja svoje delatnosti ili prodaje finalnim potrošačima. Motivi njihovih kupovina su da ostvare profit ili da smanje troškove poslovanja ili da zadovolje opšte društvene ciljeve. I pored dominacije racionalnih kriterijuma u kupovini, poslovni kupci su podložni i nekim emocionalnim motivima kao što su status i posebne pogodnosti koje pruža dobavljač, zatim stepen očekivanog rizika u nabavci i dužina i vrsta saradnje sa dobavljačem-prodavcem.
Poslovni potrošači u kupovini neophodnih proizvoda i usluga koriste jedan od sledećih metoda (načina): deskripcija, inspekcija, uzorkovanje i pregovaranje. Metod deskripcije koristi se u kupovinama proizvoda koji su standardizovani prema određenim karakteristikama (oblik, veličina, težina i boja) i normalno se mogu gradirati na osnovu takvih standarda. Da bi se izbegli prikriveni nedostaci i mane ovakvih kupovina, poslovni potrošači, ne retko, koriste se metodom inspekcije. Uzimanje uzoraka iz osnovne mase i proveravanje njegovih karakteristika, najčešće metodom slučaja, u praksi daje solidne rezultate a pregovaranje je kao što smo već naponeuli sastavni deo svake kupovine.
Pored pomenutih, poslovne potrošače karakterišu i drugi oblici i metodi kupovine proizvoda i usluga na poslovnom tržištu. To su, pre svega, neposredne (direktne) kupovine, kupovine celih sistema, kompenzacija (reciprocitet) i lizing.