Nabavka je bitan elemenat menadžment procesa svake kompanije. Kroz nabavnu funkciju troši se veliki deo budžeta poslovnog sistema. Menadžment nabavki ima veliku odgovornost jer treba da obezbedi permanentno delatnost organizacije, ali uz optimalno trošenje finansijskih sredstava za nabavku potrebnih resursa. Od načina na koji nabavna služba obezbedi navedene ciljeve u velikoj meri zavisi i efikasnost, odnosno efektivnost funkcionisanja organizacije u celini i njenih podsistema. Skupe nabavke su velika opasnost za svaku organizaciju, jer povećavaju troškove.
Da bi nabavka bila uspešna, potrebno je da nabavni menadžment upozna opšte i posebne karakteristike tržišta na kojima se novac pretvara u potrebne materijalne resurse. Nabavka je posao koji zahteva profesionalnost, zbog toga što ima svoju tehnologiju i zakonitosti u radu. Iako tehnologije i tehnike nisu univerzalne, najveći broj nabavnih menadžera se orijentiše na tehnologiju koja je data u prethodnom tekstu.
U praksi menadžmenta pojavljuju se određene dileme kada je u pitanju način nabavke određenih materijalnih dobara. Dileme treba rešavati sa stanovišta pravovremenosti i brzine, ali i ekonomije nabavki, pri čemu se treba uvažavati i prednosti i nedostatke koji se mogu pojaviti u postupku nabavke. Ekonomska računica mora biti najznačajniji elemenat u donošenju odluke o nabavkama.
Sa stanovišta marketinga je neophodno da se proizvodni program usklađuje sa mogućnostima prodaje, a da nabavka proističe iz potreba proizvodnje. Po pravilu, ove potrebe su unapred poznate pa, u uslovima normalne snabdevenosti tržišta, dolazi do zanemarivanja procesa nabavke i mišljenja kako je lako nabavljati. Stiče se utisak da je lako nabavljati a teško isprobavati. Ne sporeći probleme plasmana robe, jako je bitno ne zanemariti i rad nabavne službe. Treba stalno imati u vidu da loša nabavka otežava prodaju i umanjuje poslovni uspeh preduzeća. Nabavna politika i njena realizacija su danas znatno složenije nego nekada.
Poznavanje kriterijuma tj. cene, kvaliteta, pouzdanosti itd. i pravila uspešnih nabavki često je uslov za to da se one ekonomično i realizuju. Pravila treba shvatiti kao principe, koji se moraju poznavati i bez kojih nijedan nabavni organ ne može biti uspešan. Pravila su univerzalna i mogu se primeniti i u nabavkama drugih organizacija, što povećava njihovu upotrebnu vrednost.
Budućnost će opredeliti i novi dizajn organizacije. To će nametnuti nove zadatke nabavnog menadžmenta: promenljivost, brzinu, korišćenje elektronske trgovine (interneta) itd. Sve to će zahtevati i sasvim drugačiji profil stručnjaka za nabavku.