Marketing kao poslovna funkcija ima značajnu ulogu kod odlučivanja o fundamentalnim pitanjima poslovanja. Marketing definiše potrebe i zahteve ciljnog tržišta i vrši analizu postojećih kupaca, utiče na nivo, vreme i kompoziciju tražnje, oblikuje tražnju i nastoji da se uskladi sa mogićnostima preduzeća. Da bi se to postiglo neophodno je upravljanje marketingom. To je proces kojim se pokreće i usmerava marketing aktivnost u cilju zadovoljenja potreba građana kao potošača, privrede i društva uz ostvarenje dobiti.
Za razliku od marketinga krajnje potrošnje, može se reći da je poslovni marketing u nekim segmentima jednostavniji tj. na planu propagande i ambalaže ali da zato sa druge strane traži veće lično angažovanje marketing menadžera, prisniju komunikaciju sa kijentima tj. sve u svemu ličnu promociju.
Poslovni marketing usmeren je na razmenu vrednosti koje stvaraju preduzeća, organizacije ili institucije, pri čemu vrednosti koje se razmenjuju mogu biti proizvodi, usluge, ideje, znanje, informacije, tehnologija i si. Učesnici koji međusobno arađuju na poslovnom tržištu su preduzetnici, preduzeća (proizvodna i uslužna), vlada i njene institucije, i neprofitne organizacije.
Zbog složenosti poslovnih tržišta i specifičnosti organizacija koje u razmeni učestvuju, marketinški stručnjaci pokušavaju da razumeju kompletne potrebe kupaca, da stvore proizvode i usluge koji će te potrebe zadovoljiti, te ih isporučiti uspešnije nego što to čini globalna konkurencija. U mreži stvaranja vrednosti za poslovna tržišta postoji velika zavisnot među učesnicima, kako unutar tako i van organizacije. Zbog toga se primenjuju prilagođeni i individualizovani marketinški pristupi, poput koncepcije tržištem vođene organizacije, marketinga odnosa i saradnje, individualizovane ponude vrednosti i proaktivnog marketinga.