Poznato je da 85 posto informacija čovek prima putem čula vida. Zbog toga su komunikacioni sistemi težili razvoju vizuelnih sistema, prilagođenih ljudskom oku, koje iz obilja informacija izdvaja njihov najveći deo. Pri tom, uvek se težilo što većem prilagođenju vizuelnih sistema ljudskom vidu, kako bi se ostvario što veći stepen vernosti. Ova potreba dovela je so stvaranja prvih crteža u pećinama, razvoja pozorišta, slike, fotografije, filma i elektronskih medija danas.
Nepotrebno je napominjati da zajedno sa napretkom čovečanstva i informacionih tehnologija pre svega, mora da se razvija i nastava. Da se modernizuje, na napreduje, da iskoristi novitete i omogući učenicima da nova tehnološka sredstva koriste za napredak io brazovanje a ne da tehnološka sredstva koriste njih.
U današnjoj nastavi, u Srbiji uglavnom, javlja se problem monotonosti nastave. Bolje rečeno, učenici koji sve više vremena provode uz multimedijalne uređaje smatraju stari vid nastave zastarelim, neefikasnim i nezanimljivim. Da bi se to promenilo potrebno je uključiti mulimedijalna sredstva u nastavu ali tako da se poštuju određene norme i pravila.
Ovo bi moglo imati za efekat i obrazovanje dece po pitanju mogućnosti primene mulimedijlnih uređaja u edukativnu svrhu.
Moderno vreme donosi i moderne nastavne metode koje se uveliko oslanjaju na upotrebu raznovrsnih nastavnih sredstava u vidu grafikona, panoa, zvučnih čitanki, slika, mogućnosti koje nam nudi savremena tehnika (prezentacije, projekcije, upotreba računara, televizije i radija uopšte) i tome slično. Jedno od veoma motivišućih i zanimljivih nastavnih sredstava jeste i film.
Film se može primeniti u nastavi na više načina i u više različitih nastavih predmeta, a u ovom radu će konkretna pažnja biti posvećana primeni filma u književnosti i nastavi stranih jezika. Pored toga treba istaći da se pod obrazovnim filmom može smatrati veliki broj različitih žanrovskih filmova koji mogu predstavljati ekranizaciju određenog dela, autorski film kao umetničko delo, biografski film o obrađenom piscu itd.