Menadžer, to je zasigurno jedna od najkorišćenijih reči 21. veka. Danas ne postoji ni jedna privredna grana, kulturološko dešavanje, sportsko takmičenje itd bez menadžera koji su tu da pokrenu, stvore, nađu finansije, raspodele posao itd, ili jednostavnije rečeno organizuju kompletan proces npr. proizvodnje, koncerta, fudbalske utakmice itd.
Menadžmet je sastavni deo svakog procesa u kojem postoji novac, te samim tim, posto je novac svugde, menadžerstvo je u svim porama našeg društva.
Izvor zvanične reči menadžmet potiče sa američkog govornog područja i intenzivno se pominje početkom prošlog veka. Ovaj pojam je izveden iz engleske reči mo manage što u prevodu moe značiti sagledavato ili voditi tj. vladati situacijom. Iz te činjenjenice i proizilazi praksa sa naših prostora da se ova oblast poistovećuje sa upravljanjem i rukovodstvom. Kako mi i nemamo jednu reč koja bi u potpunosti objasnila ova dva pojma nije ni malo slučajno što su mnogi menadžment prihvatili kao pojam koji istovremeno simboliše i upravljanje i rukovođenje.
Smatra se da su tvorsci savremenog menadžmenta Frederik Tajlor i Henri Fokol koji su objavili prve radove iz oblasti menadžmenta početkom prošlog veka. Menadžmet i menadžer su pojmovi novog datuma i srećemo ih svakodnevnim situacijama i dešavanjima. Menadžment egzistira kao naučna disciplina više od 70 godina, ali pošto nije lak odefinisati menadžemet tako i ne postoji jedinstvena definicija menadžmenta. Prema Fajolu, menadžment predstavlja proces predviđanja, organizovanja, komandovanja, koordinacije i kontrole. Menadžment se pojavljuje u 3 posebna aspekta definiše se kao proces upravljanja određenim poslovima radi efikasnijeg dostizanja zajedničkih ciljeva; menadžment se može posmatrati kao posebna grupa ljudi, koji upravljaju izvršenjem zadataka, radi dostizanja zajedničkih ciljeva i menadžment je naučna disciplina, istražuje probleme upravljanja poslovima.
Osnovna odlika dobrog menažmenta jeste planiranje. Ovaj radni zadatak menadžera jeste početak svih aktivnosti ka uspehu i ispunjavanju poslovnih ciljeva. Kako bi se ostvarili planirani poslovi potrebno je organizovati poslovanje tako da toga dođe. Tada na secenu stupa orgainzacija poslovanja i njen sastavni deo podela posla i delegiranje kao osnova uspeha menadžera ili menadžerskog tima.
Da bi smo razulemi značaj delegiranja kao i način sprovođenja istog potrebno je pre svega sagledati organizacione modele preduzeća, što će predstavljati prvi deo rada, dok će nastavak rada biti usresređen na glavnu temu tj. delegiranje.