Razvijanje bioloških preparata zahteva veoma dobro poznavanje interakcije mikroorganizama i objekta suzbijanja. Potrebno je pravovremeno i redovno nanošenje zavisno od vrste biološkog preparata jer jedini način da se kultura zaštiti od patogenih organizama jeste da organizmi koji vrše zaštitu već budu prisutni na kulturi.
Ovakvi preparati se najčešće proizvode u tečnom ili polučvrstom suptratu. Važno je da pre i tokom primene ostanu vitalni i da vremenom ne gube svoje važne osobine koje predstavljaju osnovu biološkog suzbijanja patogena. Ovo se prevazilazi korišćenjem ađuvanata, hranljivih i vezivnih materija ili stikera i nosača kao većeg dela u formulaciji. Primenjuju se u obliku polunativne kulture, ili formulisani u obliku prašiva, kvašljivog praška, vodotopivih granula, granula, peleta, mikrokapsula, gela i emulgujućih tečnosti.
Primena bio preparata ima veoma značajnu ulogu u daljem napredovanju organske poljoprivrede. I to je, po mnogima, jedini način na koji treba obrađivati zemlju. Ključni problem u konvencionalnoj poljoprivredi je stalno opadanje plodnosti zemljišta, koje je u bliskoj korelaciji sa dužinom njegovog iskorišćavanja. Erozija i gubitak organske materije iz zemljišta je povezano sa konvencionalnim načinima obrade, koje ostavlja ogoljeno i nezaštićeno zemljište. U modernoj poljoprivredi, najčešće se gaji jedna vrsta useva na većim površinama, kod svih vrsta useva. To vodi ka smanjenju biološke raznovrsnosti u zajednicama useva i ima mnoge negativne efekte: povećanje pojave bolesti i štetočina, što rezultira većom upotrebom pesticida i većom zagađenošću životne sredine. Uvođenje biofungicida u savremenu poljoprivredu će potrajati, jer zahteva značajne investicije i edukaciju ali u isto vreme predstavlja pogled u bojlu budućnost.