Korporativna strategija kompanije formira se pod uticajem velikog broja faktora. Interno i eksterno okruženje predstavljaju faktore koji konstantno i u kontinuitetu utiču na formiranje a kasnije i implementaciju korporativne strategije. Tržište Republike Srbije je već dugi niz godina u veoma nezavidnom položaju ali određeni broj kompanija prepoznao je upravo strateški značaj određenih proizvoda sa ovih prostora, dostupnost „retkih“ prirodnih resursa i sistem proizvodnje koji se praktikuje vekovima i to pretočile u kvalitetan proizvod dostojan svetkog tržišta.
Foodland je upravo kompanija koja se iskoristila sve pomenute okolnosti i prednosti da bi u veoma kratkom roku postala jedna od najznačajnijih kompanija u prooizvodnji eko-zdrave hrane, ne samo u Srbiji već i u Evropi i šire.
Kompanija Foodland je takođe i odličan primer fleksibilnog prilagođavanja korporativne straegije uslovima tržišta. Kompanija je osnovana 1995. godine, sa ciljem da uvozi, prerađuje i distribuira proizvode koji karakterišu mediteransku ishranu. Uvidevši sirovinske potencijale koji postoje u ekološkim planinskim regijama Kopaonika i Zlatibora, Foodland 2003. godine otpočinje sa sopstvenom proizvodnjom linije proizvoda tradicionalne srpske kuhinje, među kojima se ističe brend "Bakina tajna". Ovaj brend čine džemovi, pekmezi, kompoti i slatka od više vrsta voća (jagoda, kajsija, višnja, trešnja, šljiva, malina, kupina, smokva, šumska jagoda, divlja borovnica, divlja kupina), sirup od borovih iglica, ajvar i slično. Sve namirnice se pripremaju na tradicionalan način: bez aditiva, konzervansa, veštačkih boja i aroma, u malim količinama, kuvanjem na šporetima na drva i uz ručno mešanje kao i korišćenjem vakuum ukuvavača čime se u potpunosti čuvaju svi sastojci voća i povrća.
Najveći uspeh postigla je linija proizvoda "Bakina tajna" gde je proizvodnja porasla od 10.000 tegli u 2003. godini, do 300.000 u 2005. godini, dok je danas taj broj milionski. Ovaj proizvod danas predstavlja svetski brend sa vilikim broj priznanja sa svetskih sajmova hrane.
Uvodni deo rada ukazuje na formiranje i planiranje strategije kod malih i srednjih preduzeća kao posebnog oblika menadžmenta u odnosu na velike korporacijske sisteme. Centralni deo rada ukazuje na implementaciju strategije kompanije Foodland kroz prikazivanje procesa proizvodnje koji i sistema organizacije kompanije. Zavrršni deo rada ima za cilj da prikaže proizvode ove kompanije, poslovnu politiku kao način implementacije strategije a vlasničke promene na trend koji se dešava u čitavom ekonomskom svetu.
Kompanija Foodland podpada pod grupu malih i srednjih preduzeća (MSP) te posluje sa ograničenim poslovnim resursima. Dakle osnovna odlika pri procesu formiranja straegije jeste ograničena količina poslovnih resursa, prevahodno se misli na finansije ali i na druge resurse kao što su znanje, randa snaga itd.
Da bi kompanija opstala, mora da ima različito gledište i mora u svojim nastojanjima da primeni principe drugačije od onih koje primenjuju velike pa čak i srednje kompanije. U tom smislu, kao glavne prepreke za razvoj grupacije malih i srednjih kompanija na domaćem tržištu se javljaju: nedostatak finansijskih sredstava; nedostatak znanja; nedostatak tržišta i nepostojanje adekvatne institucionalne infrastrukture.
Upravljanje preduzećem u uslovima nedostataka resursa utiče i na formulisanje strategije kompanijee - mali je broj zaposlenih (pogotovu u mikro firmama), zaposleni obavljaju po više funkcija u preduzeću (nije redak slučaj da sam vlasnik obavlja po nekoliko funkcija), a neke aktivnosti su premeštene izvan preduzeća. Drugim rečima, male kompanije zbog nedostatka finansijskih sredstava, ili neisplativosti formiranja snažnije organizacione strukture, vođene logikom uvećanja profita, dobar deo aktivnosti koje se tiču samog poslovanja firme lociraju izvan same kompanije.
Jedina poslovna funkcija koja se ne treba prepuštati drugima, odnosno koja mora da ostane u okviru preduzeća, jeste istraživanje i razvoj, jer je to funkcija koja zajedno sa kvalitetom i marketingom čini okosnicu rasta i razvoja kompanije.
Postizanje konkurentske prednosti u globalnoj privredi zahteva inovativni pristup poslovanju, inovativnuu strategiju i mora biti temeljena na znanju. U tom smislu, strategij u MSP mora da bude orijentisana u pravcu ulaganja u znanje i povećanja produktivnosti rada i znanja, visoko kvalitetan proizvod i intrigantan marketing jer se može desiti da jedan manji neuspe zauvek zaustavi rad kompanije.