Porodica je osnovni organizacioni oblik društva, sredina postojanosti i sigurnosti u kojoj se čovek formira kao ličnost, u kojoj živi zadovoljavajući neke od svojih najbitnijih potreba. Porodica je jedna od najstarijih i najznačajnijih društvenih grupa, kako zbog uloge koju ima u društvu, tako i zbog značaja koji ima za pojedince koji su u njoj rođeni ili su je formirali. Ona je specifična po tome što u njenom proučavanju postoji i psihološka dimenzija odnosa između članova, njihiva intimna sfera života, koja nije uvek dostupna proučavanju. Porodica se određuje i kao primarna društvena grupa u kojoj se ostvaruju najvažniji procesi kao što su rađanje, gajenje i vaspitavanje dece, ali i druge bitne funkcije – ekonomska, zaštitna i dr.
Tradicionalna porodica i danas, iako smo u 21. veku još uvek vlada i određuje pravila porodice, odnose u porodici roditelj-dete, muž-žena, stariji-mlađi. Takođe čuva sve one običaje i tradicije koja su osnovna obeležja tradicionalne porodice. U eri emancipacije žene, slobode mišljenja, otvorenih pogleda na seksualnu prirodu čoveka- nekako je neverovatno da žena i dalje ima tako nizak status u porodici, da je toliko obespravljena i degradirana kao član svoje zajednice i da ona sama čak i ne pomišlja da promeni taj svoj status.
Pored svih svojih pravila, prava i obaveza, tradicionalna porodica odnosno patrijarhat je, po mom ličnom mišljenju, oblik porodice koji polako nestaje iz našeg društva, a zamenjuje ga savremeniji, slobodniji, ravnopravniji vid organizovanja porodice.
Na kraju da zaključim- svaka porodica u svom razdoblju ima neke dobre i loše strane svoje organizacije i same konstrukcije. Smatram da porodica napreduje uporedo sa vremenom i nadam se da će prevazići sve prepreke i nedaće i da će porodica biti oaza sigurnosti, poverenja, kvalitetne komunikacije i iskrene ljubavi.