Često se društvena odgovornost korporacije i poslovna etika koriste kao sinonimi. Veća društvena odgovornost doprinosi većem ugledu. Veći ugled doprinosi većim finansijskim rezultatima. Veća društvena odgovornost je dobra za sve. Ona znači veću preventivu i manji rizik od sporova i nesporazuma. Etika i društvena odgovornost predstavljaju željeni i opste prihvatljivi način ostvarivanja poslovnih ciljeva i interesa.
U korporativnoj diplomatiji ili međunarodnim odnosima s javnošću sve se više afirmisu i promovišu načini ostvarivanja poslovnih ciljeva i interesa. umesto krajnjih i ogoljenih poslovnih ciljeva i interesa. Profit i bogaćenje kao ciljevi nisu etički sporni. Sporni su načini ostvarivanja tih ciljeva u međunarodnim i globalnim razmerama. Za adekvatno uklapanje u inostranu društveno - ekonomsku sredinu. Etika i društvena odgovornost savremenih i uspešnih korporacija postaju sve značajnija pretpostavka i pokazatelj. Ignorisanje poslovne etike i društvene odgovornosti povećava mogućnost pojave negativnih reakcija, skandala i nepoverenja. Sve to može da izaziva veliku medijsku pažnju i stvaranje negativnog imidža.
Postoji naglasena meduzavisnost između etičnog i društveno odgovornog ponašanja. Etična kornpamja je po pravilu i društveno odgovorna. Svoju društvenu odgovornost kompanija može lzrazavati na više različitih načina. Spomenućemo samo najčešće praktikovane aktivnosti:
- Donatorstvo, koje se ogleda kroz davanje dobrotvomih i humanitamih priloga,
- Sponzorisanje lokalnih sportskih i kulturnih dogadaja,
- Stipendiranje učenika i studenata,
- Stvaranje povoljnih radnih uslova,
- Zapošljavanje ili podrška ljudima sa specijalnim potrebama,
- Usvajanje ekoloskih standarda u procesu proizvodnje,
- Aktivno ucestvovanje u akcijama za ocuvanje i unapređenje životne sredine,
- Razvoj i unapređivanje neprofitnih delatnosti i aktivnosti.
Međunarodna poslovna reputacija kompanije u velikoj meri zavisi od ponašanja njenih zaposlenih u različitim situacijama i uslovima okruzenja. Ukoliko se menadžeri i zaposleni suočavaju sa velikim etičkim dilemama u međunarodnim razmerama, postavlja se pitanje kako da se u takvim okolnostima ponašaju na socijalno odgovoran način. Da bi unapredile svoju međunarodnu poslovnu reputaciju, mnoge kompanije usvajaju korporativna pravila drustveno odgovornog ponašanja. Sa liste od 500 najpoznatijih i najvećih kompanija u svetu, njih 90% ima usvojen pravilnik o korporativnom ponašanju. Takvim pravilnikom kompanija opređeljuje svoje organizacione vrednosti, koje su u skladu sa zakonom i poslovnom etikom. Jasno se daje do znanja šta je prihvatljivo, a šta nije prihvatljivo za datu kompaniju.