Monetarni faktori su glavna odrednica privrednog života. Povećanje novčane mase dovodi do privredne ekspanzije a smanjenje do privrednog zastoja. Uloga monetarne politike je određujuća. Takvo shvatanje je razvijeno u teorijama manipulirane valute, kreditne ekspanzije i sl. Depresiju uzrokuje deflacija, a prosperitet inflacija. Veliki uticaj ima kamatna stopa, koja, kada padne, uzrokuje povećane zalihe trgovine, rast narudžbi, rast proizvodnje, zaposlenosti i potrošnje te rast cena.
Diskontna stopa je kamatna stopa po kojoj centralna banka prima od poslovnih banaka na eskont robne menice ili druge obveznice. Ona je u različitim državama različito oblikovana. Diskontna politika je ne samo manipuliranje visinom diskontne stope već i određivanje ostalih uslova reeskonta(rokovi, reeskontni plafon itd.). Otvoreno tržište predstavlja tržište novca i kapitala koje je utemeljeno na impersonalnoj osnovi umesto na neposrednom odnosu dva transaktora - onog tko na osnovu obveznica pribavlja novčani kapital i onog koji ulaže u te obveznice.
Jedno od najznačajnijih je tržište državnih obveznica ali i obveznica same centralne banke. Te obveznice se aukcijom prodaju primarnim dilerima(velike banke) koji mogu kupovati za svoj i tuđi račun. Rezerve likvidnosti su sredstva koja banka drži u likvidnoj formi. Primarne rezerve: gotovina u blagajnama, potraživanja od ostalih banaka, gotovinska sredstva itd. Sekundarne rezerve: menice i druge hartije od vrednosti s dospijećem di jedne godine ako su tržišno kvalitetne i druga likvidna aktiva van primarnih rezervi.
Centralna banka kontroliše novčano tržipte putem diskontene stope i operacijama na otvorenom tržištu kao i rezervama likvidnosti gde je diskontna politika manipuliranje visinom diskontne stope, otvoreno tržište tržište novca i kapitala koje je utemeljeno na impersonalnoj osnovi umesto na neposrednom odnosu dva transaktora a rezerve likvidnosti sredstva koja banka drži u likvidnoj formi.
Naravno centralna banka nije jedina koja utiče na monetarnu politiku. Komecijalne banke su takođe učesnici u monetarnoj politici. Komercijalne banke vođene vlastitim interesom nastoje održati dobre odnose sa centralnom bankom. Danas je moć centralne banke jako porasla a i mogućnost njenih instrumenata je u stalnom porastu. Ali, autoritet centralne banke nije nepovrediv jer je bankarski aparat teško držati stalno pod kontrolom.