Телевизија представља главну активност деце и адолесцената и на њих има велики утицај. Деца у просеку, дневно гледају телевизију три до четири сата. Тим темпом, до завршетка средње школе деца проведу више времена гледајући телевизију, него што проведу у учионицама. Док телевизија може забавити, информисати и правити деци друштво, са друге стране може утицати на њих и на непожељан начин.
Претерано гледање телевизије може имати негативне последице код деце, као што су: пасивност, склоност ка гојазности, мањак физичких способности, слабија концентрација, недовољно развијена меморија... Гледајући телевизију деца су изложена великој количини насилних садржаја и често може да дође до губитка границе између реалног и измишљеног, па је могуће и смањење емпатије (саосећања) за доживљаје из сопственог окружења.
Ипак, телевизија има своје добре стране: доказано је да деца која су гледала дечје образовне емисије боље читају и имају развијеније вербалне вештине од деце која гледају само цртане филмове и програме за одрасле. Такође, пошто не тражи никакву менталну активност, телевизија може да делује као "ублаживач" стреса - како за одрасле, тако и за децу