Usvajanje RM zahteva dobra znanja i razumevanja klasičnog marketinga. Druga pretpostavka je fundamentalna promena u filozofiji organizacije i razmišljanja zaposlenih. Orijentacija RM vezana je za dugoročne perspektive i predstavlja nadgradnju, često kratkoročno orijentisanog transakcionalnog marketinga. Da bi se ovo desilo treba da dođe do fundamentalne promene u fokusu i vrednostima organizacije.
RM se zasniva na tri ključna koncepta - satisfakciju, poverenje i lojalnost. Fokus je na istraživanje njihove uloge u formiranju i održavanju odnosa.
U RM reč potrošač (consumer) se upotrebljava u značenju kupca proizvoda i krajnjeg korisnika. Reč proizvod se koristi u značenju robe i usluge. Takođe reč snabdevač se koristi u značenju dobavljač robe kao i isporučioc usluga.
O marketingu se puno pisalo i raspravljalo naročito u prvom delu dvadesetog veka, ali ne postoji univerzalni stav o poreklu marketinške teorije. Međutim, opšta saglasnost je da je marketing, počeo da dobija oblik koncepta tokom 1950-tih i 1960 tih godina na masovnim tržištima potrošačke robe u SAD.
Originalne arhitekte koncepta bili su autori kao što su Levitt, Borden, McCarthy i Kotler. Oni su pomogli da se stvori marketinški mix ili marketinško menadžment pristup marketingu kao alternativa proizvodnim i prodajnim konceptima, naglašavajući da uspeh biznisa zavisi od identifikovanja i zadovoljavanja potreba kupca. Osnovu marketinga čine instrumeni marketinga u literaturi i praksi poznati kao
marketing mix Jedan od autora koji je predlažio pojednostavljenje marketinških komponenti i aktivnosti je Borden (1946). On je izvršio sistematizaciju marketinških komponenata u literaturi poznati kao marketing mix.