Jedan od imperativa novog poslovanja jeste taj da kompanija mora da bude i društveno odgovorna. Ovaj termin se sve više upotrebljava u praksi. Kao što tragamo za novim, čistim izvorima energije, isto tako i zahtevamo novo, "čisto" poslovanje. Dokazano je da kompanije koje akcenat stavljaju na drštvenu odgovornost bolje prolaze na tržištu.
Kao neka od značajnih načela društveno odgovornog marketinga, mogu se navesti: etičko poslovanje, poštovanje ljudskih i radnih prava pojedinca i grupa na tržištu, poštovanje ekoloških principa u razvoju novih proizvoda, borba protiv korupcije u tržišnom poslovanju i poštovanje etičkih principa u kreiranju komunikacije sa tržišnim grupama.
Poznavanje ekoloških zakonitosti, procesa i pojava u prirodi obogaćuje čoveka da sagleda prirodu u celini. Uređujući je prema svojim potrebama on ne sme da dovedi do prekida procesa u njoj, niti da poremeti funkcionalnu ravnotežu koja postoji izmenu živih bića i njihove životne sredine. Dakle, ekološka svest predstavlja obrazac života, koji poštuje i usklanuje sa prirodnim zakonima kruženje materije, trošenje energije i obnavljanje života, pri čemu podstiče da se od prirode uzima samo onoliko koliko je potrebno za obezbeđivanje osnovnih ljudskih potreba. Zato ekološka etika predstavlja ekološki odnos čoveka prema životnoj sredini, koji se odnosi na moralan odnos izmenu ljudskog/tehnosfere i prirodnog/biosfere. Novi odnos prema životnoj sredini, kao i preobražaj duha savremene sfere rada postaje imperativ. Ekološka svest, kao manifestacija globalnih shvatanja o odnosu čoveka i prirode, na individualnom nivou, jeste nezaobilazan element svih širih društvenih i političkih aktivnosti u pravcu očuvanja životne sredine, pa samim tim i marketing to mora da proprati.
Društveno odgovorna i ekološka orijentacija marketinga jedina je ispravna marketinška orijentacija. Potrošači će uvek preferirati one kompanije koje nisu sklone obmanjivanjima i prevarama, koje su ekološki i društveno osveštene, koje će se izvinuti zbog eventualnih propusta i slično. Neki će poslovni subjekti takve aktivnosti prihvatati zbog čina pomodarstava ili sticanja konkurentske prednosti stvarajući – pod senkom društvene odgovornosti – dodatnu vrednost svojim proizvodima, time što se razlikuju od ostalih. Drugi su, međutim, iskreni u svojim namerama da budu društveno odgovorni. Ali, bez obzira na motive, samo oni koji svoju društveno odgovornu orjentaciju budu temeljili na sistemskom pristupu i dosednosti, na dugoročnoj strategiji koja vodi i poduzeće i potrošače i celu zajednicu prema zajedničkoj koristi – zdravijem i poželjnijem okruženju življenja – bi će prepoznati kao miljenici kupaca.
Ekološki marketing kod nas ima, možemo slobofno reći, beznačajnu ulogu ali se svakog dana primećuje napredak. Ovakav rast je neminovan jer sve veći broj građana Srbije dobija odgovarajuće informacije o značaju ekoloških proizoda i ekoligiji uopšte iako je svesta građana naše države o ekologiji veoma mala čak se može reći i zanemarljiva. Na kraju mogu reći da u bi u Srbiji eko marketing imao dvojaku ulogu: da istakne značaj eko proizoda, što mu je i namena a sa druge strane da edukuje građanstvo jer je televizija i reklama danas jedina razonoda 70% stanovništva u Srbiji.