Biznis planom preduzetnik predstavlja poslovnim partnerima šanse i opasnosti svog preduzetničkog poduhvata. Njime može objasniti kako namerava ostvariti uspeh na tržištu, ostvariti profit, privući i zadržati kupce. To znači da je biznis plan i sredstvo za privlačenje klijenata. Koristi se najčešće kada se preduzeće nalazi pred velikim poslovnim dilemama: kupovinom drugog preduzeća, ekspanzijom biznisa, uvozom novog proizvoda ili kod start-up preduzetnika prilikom osnivanja biznisa.
On je osnova za pregovore sa potencijalnim finansijerima projekta bilo da je u pitanju banka, joint venture kapital, biznis anđeli ili dr. On je i način informisanja investitotora koji želi da angažuje svoj kapital u preduzeću. Investitor će kroz biznis plan biti informisan o stepenu rizičnosti preduzetnikove biznis ideje.
Biznis planom se dokazuje finansijska ispaltivost projekta, smanjuje rizik poslovanja, potencijalne greške se stavljaju na papir, a ne prenose u stvarni svet, sagledava se vrednost potrebnog kapitala, lakše se prilagodjava promenama u okrženjum itd.
Dobro uradjen biznis plan će pomoći preduzetniku da startuje odredjeni biznis, da proširi poslovnu aktivnost, uvede novi proizvod na tržište, pronadje finansijera. Menadžmentu preduzeća će biti osnova za donošenje kvalitetnih poslovnih odluka. On je ujedno i standard kontrole uspešnosti poslovanja preduzeća.
Biznis plan treba da bude: kompletan(kada autor pročita plan da ima predstavu o tome kako će izgledati posao), precizan(izbegavati upotrebu nejasnih reči), sažet(da plan nije duži nego što je to neophodno), dobro prezentiran(pravopisno i gramatički ispravan). Kada se završi pisanje, biznis plan treba da da odgovore na sledeća pitanja: šta će preduzeće raditi,zašto će raditi,za koga će raditi, gde će raditi, kojim sredstvima, i gde će se ta sredstva nabaviti, da li su mu potrebni radnici i koliko njih,kako će se plasirati proizvod ili usluga,po kojim cenama će se prodavati proizvod, ko su glavni konkurenti, koje su konkurentske prednosti preduzeća(da li su to troškovi, cena, distribucija...),kakav se profit očekuje od prodaje, kakve promene se očekuju u bliskoj budućnosti, kakvi problemi se očekuju i kako će se rešavati problemi.